5 sposobów na spokojny sen dziecka

zdrowy sen dziecka

5 sposobów na spokojny sen dziecka

Kiedy dziecko nie może zasnąć lub budzi się kilka razy w nocy, wpływa to na jego funkcjonowanie oraz nastrój w ciągu dnia. Dlatego rodzice od razu zastanawiają się jak mu pomóc, ale również co jest przyczyną problemów. Jej rozpoznanie jest bardzo ważne, bo umożliwia dobranie odpowiednich metod i środków, dzięki którym maluch będzie mógł się w końcu wyspać.

Jakie są przyczyny niespokojnego snu u dzieci?

W wielu przypadkach powodem problemów nocnych jest brak odpowiedniego komfortu. Jeśli dziecku jest niewygodnie, za ciepło lub za zimno, ma zbyt pełny albo pusty żołądek, może mieć kłopot z zaśnięciem. Bywa jednak tak, że jest to związane z aktualnym stanem emocjonalnym malucha. Wiele dzieci najbardziej potrzebuje bliskości z mamą albo tatą właśnie wieczorem. Poza tym niektóre z nich po prostu się boją. Warto pamiętać też o tym, że na jakość snu może wpływać nadmiar emocji oraz stresujące sytuacje, do których doszło w ciągu dnia.

Katar i zatkany nos sprawiają, że znacznie trudniej się oddycha, zwłaszcza w pozycji leżącej. Jest to męczące dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci. Dlatego zaburzenia snu dotyczą wielu maluchów, u których rozwija się lub trwa infekcja górnych dróg oddechowych. Podobnie jest w przypadku alergików w okresie, gdy działa na nich czynnik uczulający.

Czytaj również  Tran – dlaczego jest zdrowy?

 

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Poniżej pięć propozycji, dzięki którym dziecko powinno dobrze się wyspać i wstać rano w dobrym humorze:

  1. Przygotowanie pokoju przed snem. Należy zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym śpi dziecko zostało wcześniej przewietrzone. Trzeba też dopilnować, żeby panowała w nim optymalna temperatura, do której powinna być zresztą dobrana grubość kołdry. Warto sprawdzić czy prześcieradło jest dobrze rozścielone i nigdzie się nie marszczy, a także czy pościel jest świeża.
  1. Kolacja w sam raz. Jedzenie tuż przed snem, zwłaszcza ciężkostrawnych posiłków sprawia, że organizm musi zająć się trawieniem, zamiast wypoczywać. Z kolei produkty zawierające cukier, powodują nagły przypływ energii. Dlatego najlepiej, aby dziecko zjadało kolację, około dwie godziny przed pójściem spać. Z drugiej strony nie może być głodne, bo wtedy pusty żołądek nie pozwoli zbyt szybko zasnąć. Czyli posiłek powinien być lekki, ale wystarczająco duży. Trzeba też zachować rodzaj „złotego środka”, jeśli chodzi o przyjmowanie płynów – należy dopilnować, żeby dziecku nie chciało się pić, ale również by nie biegało co chwilę do toalety, zamiast spać.
  1. Wieczorne rytuały. Jeżeli ustalona zostanie pora, kiedy maluch ma już leżeć w łóżku i będą poprzedzać ją te same, miłe czynności, wówczas istnieje duża szansa na wyeliminowanie kłopotów z zasypianiem. Wieczorny harmonogram może być taki: kolacja, kąpiel, czytanie książki, utulenie do snu przez mamę albo tatę.
  1. Metody, które pomagają wyciszyć się dziecku. Kiedy maluch nie ma ochoty spać, jest poddenerwowany lub boi się zostać sam w ciemnym pokoju, trzeba postarać się o to, aby jakoś się zrelaksował. Pomocna bywa spokojna muzyka, opowiadanie bajek, masaż czy zapewnienie, że przez całą noc będzie świeciła się mała lampka. Warto wypróbować również plasterki lub żel Aromactiv zawierające naturalne olejki eteryczne, które działają odprężająco i ułatwiają zasypianie. Są całkowicie bezpieczne dla skóry oraz wygodne w użyciu. Można kupić zarówno produkty o nieco mocniejszym działaniu, które przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia, jak również propozycje z linii Aromactiv Baby – bez terpenów, odpowiednie nawet dla noworodków.
  1. Udrażnianie nosa. Żeby ułatwić przeziębionemu dziecko oddychanie, a tym samym poprawić jakość nocnego odpoczynku, trzeba zadbać o to, żeby wydmuchało noc lub ewentualnie użyć aspiratora. Poza tym warto nawilżyć śluzówkę nosa, korzystając z soli fizjologicznej lub wody morskiej. Bardzo dobrym pomysłem będzie też użycie produktów Aromactiv, które pomagają oczyścić nos, ułatwiają oddychanie i działają relaksująco. Oprócz tego należy pamiętać o wieczornych inhalacjach oraz nawilżaniu powietrza w pokoju, w którym śpi dziecko.
Czytaj również  Czy wiesz dlaczego warto jeść owoce i warzywa?