Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych

Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekła i uciążliwa choroba, która dotyka wielu dorosłych. Dotyczy ona około 10-15% populacji. Mówi się o tym, że ASZ ma podłoże genetyczne, lecz nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe. Atopowe zapalenie skóry zwykle swoje pierwsze objawy daje jeszcze przed piątym rokiem życia. Co sygnalizuje chorobę?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie na które nie ma jeszcze lekarstwa. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji, można złagodzić jej nieprzyjemne symptomy. Niestety jest to choroba na całe życie, lecz wraz z wiekiem zazwyczaj obserwuje się wyciszanie jej objawów. Na AZS chorują zwykle mieszkańcy Europy Środkowej i Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać, że nie jest to choroba zakaźna. Nie można się nią zatem zarazić nawet przy bliskim kontakcie z chorym. Cierpiący na atopowe zapalenie muszą jednak zadbać o odpowiednie rozpoznania choroby oraz pielęgnację skóry dotkniętej tym schorzeniem.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

AZS u dorosłych może objawiać się na różne sposoby. Przy tym schorzeniu często mówi się, że skóra jest jak pergamin – cienka i delikatna. Podstawowymi symptomami atopowego zapalenia skóry u dorosłych są zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także u nasady szyi. Może towarzyszyć im świąd i łuszczenie. Rzadziej zmiany chorobowe pojawiają się również na innych częściach ciała osoby dotkniętej AZS. Bywa, że na skórze pojawiają się nadżerki, wypełnione krwią strupy czy nacieki zapalne. Zdarzają się również symptomy widoczne na paznokciach. Paznokcie wyglądają wówczas jak polakierowane. Łuszcząca się skóra może mieć tendencje do łapania zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Bywa i tak, że osoba chorująca na atopowe zapalenie skóry od lat, może obserwować na swoim ciele fragmenty skóry, które są grubsze i ciemniejsze od pozostałych. Dotknięta chorobą skóra nierzadko intensywnie swędzi, powodując o chorego duży dyskomfort.

Czytaj również  Jak działa Volu Shampoo - składniki, zalety i sposób użycia

Jak złagodzić objawy AZS u dorosłych?

Aby przynieść ulgę przy atopowym zapaleniu skóry, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz styl życia. Przede wszystkim warto zacząć obserwować reakcje skóry na różne czynniki zewnętrzne, by móc wyeliminować te, które nasilają objawy. Nierzadko AZS idzie w parze z alergiami pokarmowymi. Zatem zaprzestanie spożywania niektórych pokarmów może znacznie zmniejszyć zmiany skórne. Bywa, że reakcja uczuleniowa występuje po zastosowaniu niektórych preparatów do kąpieli. Warto stosować jedynie te kosmetyki, które są specjalnie dedykowane do skóry atopowej. Po każdym myciu skóry należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry, ze szczególnym wskazaniem na obszary dotknięte chorobą. Jeśli pojawia się duży świąd, można chłodne okłady, które przyniosą ulgę. Warto również zrezygnować z kosmetyków, które intensywnie pachną. Często reakcje chorobowe wywoływane są przez perfumy. Czynnikami drażniącymi skórę mogą być także noszone przez chorego ubrania. Wełniane swetry lub podkoszulki wykonane z syntetycznych tkanin mogą nasilać objawy choroby. Garderoba chorego na atopowe zapalenie skóry powinna składać się z ubrań bawełnianych, przewiewnych i lekkich.