Okulary kontra soczewki toryczne – co wybrać?

Okulary kontra soczewki toryczne – co wybrać?

Osoby, które noszą okulary, często mają nie tylko krótko czy dalekowzroczność, ale i inne wady wzroku, które wymagają korekcji. Jedną z nich jest astygmatyzm, a osoba która ma ten defekt,

ma trudności w ogniskowaniu widzianych obiektów, czyli widzi rzeczy jak zamglone, rozmyte. Obecnie astygmatyzm można korygować za pomocą odpowiednich szkieł w okularach lub używając soczewek torycznych.

O co chodzi z astygmatyzmem?

Astygamtyzm to specyficzna wada rogówki lub soczewki ocznej, które rozciągnęły się i zniekształciły.

Rogówka astygmatyka ma kształt wydłużony zamiast okrągłego. Powoduje to powstanie wady refrakcji, gdzie wiązka światła wpadająca do oka ulega zniekształceniu. W efekcie obrazy wydają się być zamazane. Osoba, która ma astygmatyzm widzi linie proste jako plamki, ma problemy z czytaniem, nie zauważa ostrości. Problem z widzeniem są powodem mrużenia i tarcia oczu, przekrzywiania głowy. Dla uzyskania ostrości widzenia astygmatyk potrzebuje szkieł korygujących. Może zamówić specjalne szkła do okularów lub wybrać soczewki toryczne.

Soczewki toryczne czy okulary?

Osoba, która ma astygmatyzm, otrzyma receptę na szkła z mocą cylindryczną. Tego typu szkła odwzorowują kształt rogówki oka, załamując światło w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Swoim wyglądem szkła w żaden sposób nie różnią się od tych „zwykłych”. Trzeba się jednak do nich przyzwyczaić, gdyż początki ich noszenia są dosyć trudne. Podczas pierwszych dni użytkowania można okulary soczewki 2mieć wrażenie, że podłoga faluje, a schody i krawężnik „podchodzą” pod górę. Do korekcji astygmatyzmu służą również specjalne soczewki kontaktowe. W przypadku tego typu wady sprawdzają się one lepiej niż szkła okularów, gdyż korygują wadę tam, gdzie ona powstała, czyli na oku. Potrzebne są soczewki toryczne, które na pewno trudniej dopasować, ale komfort widzenia w nich jest dużo wyższy. Osobom z astygmatyzmem poleca się więc soczewki, które obecnie wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, mają bardzo wysoką transmisję tlenu (przepuszczają powietrze) i nie wysychają. Najważniejsze jest jednak to, iż astygmatyk noszący soczewki toryczne nie ma wrażenia falowania podłogi (a tak jest w przypadku noszenia okularów), a pole widzenia jest duże.

Czytaj również  Dla kogo są soczewki?

Cechy soczewek torycznych

Soczewka toryczna ma specyficzny kształt. Powierzchnia sferyczna w tradycyjnych soczewkach przypomina przeciętą wzdłuż piłkę do siatkówki plażowej, a w przypadku soczewki torycznej jest to kształt obwarzanka. Moc refrakcyjna soczewki (czyli moc załamywania światła) jest różna w jej przekroju poziomym i pionowym, czyli wzrasta lub maleje w zależności od obszaru soczewki. Pamiętajmy, że toryczne soczewki kontaktowe muszą być przepisane przez lekarza okulistę.

Astygmatyzm to wada wzroku, która z pewnością utrudnia życia. Musimy ją korygować, by stan oka się nie pogarszał, a nasz komfort życia był lepszy. Na szczęście, możemy wybrać odpowiednie dobrane szkła w okularach lub soczewki toryczne, które ułatwią nam życie