Prawdy i mity o butelce filtrującej

Prawdy i mity o butelce filtrującej

Każda komórka naszego organizmu potrzebuje wody, a jeśli jej brakuje, ciało nie działa dobrze. Musimy pić także poza domem. Dbając o środowisko naturalne, nie kupujmy wody w plastikowych butelkach. Lepiej kupić butelkę filtrującą, do której wlewa się wodę z kranu. Jak działa taka butelka? Jakie prawdy i mity na jej temat krążą w społeczeństwie?

Jak działa butelka filtrująca?

Konstrukcja oraz metoda działania butelki filtrującej jest bardzo prosta – w butelce znajduje się wymienny wkład z filtrem węglowym, który odpowiada za proces oczyszczania i filtracji wody. Wystarczy więc wlać wodę do butelki. Kiedy przechylimy butelkę, by się napić, woda się przefiltruje. Butelka działa inaczej niż popularne dzbanki filtrujące. W przypadku dzbanków, woda jest filtrowana po nalaniu do naczynia i dopiero po przelaniu się przez filtr jest gotowa do użytku. W butelce filtracja zachodzi dokładnie w momencie picia wody, gdyż filtr jest przytwierdzony na górze butelki.

Jak działa filtr w butelce filtrującej?

Na filtrze węglowym, który jest w butelce, zatrzymują się wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli w wodzie znajdował się osad, drobinki piasku lub rdzy z instalacji wodnej, zanieczyszczenia te zostaną zatrzymane przez filtr. Butelka filtrująca redukuje również zawartość chloru w wodzie, a redukcja ta sprawia, że woda traci posmak, który bywa charakterystyczny dla silnie chlorowanej wody. Filtr redukuje także twardość wody ograniczając jej zakamienienie, co powoduje, że woda staje się zdrowsza i smaczniejsza. Usuwa również inne nieprzyjemne zapachy wody.

Czytaj również  W jakim wieku dziecko może jechać na kolonię? Sprawdź!  

Zalety i wady butelki filtrującej

Butelka filtrująca wodę ma swoje mocne oraz słabsze strony. Warto się im przyjrzeć jeszcze przed zakupem. Wśród zalet wymienić należy przede wszystkim możliwość oszczędzenia. Nie musimy bowiem kupować wody butelkowanej, a jeden filtr pozwala na przefiltrowanie dużych ilości wody. Jest to również rozwiązanie bardzo ekologiczne, gdyż pomaga ograniczać liczbę plastikowych odpadów – jedną butelkę filtrującą można użytkować przez długi czas. Uzdatnianie wody za pomocą butelki filtrującej chroni więc środowisko przed zalewem plastikowych odpadów. Zużyty filtr po prostu wymieniamy, a dobrze użytkowana butelka starczy na wiele miesięcy. Czy butelka filtrująca ma wady? Niektóre są wykonane z tak cienkiego tworzywa, że jest spore ryzyko ich uszkodzenia.

Mitem jest to, że z butelki do wody mogą przenikać szkodliwe dla nas substancje. Liczne badania laboratoryjne potwierdziły, że zarówno wystawianie tworzywa, z którego zrobiona jest butelka, na promienie słoneczne, ja i zginanie materiału nie przenosi składników PET do wody. Powszechny jest także zarzut, że filtr pozbawia wodę minerałów. Tymczasem wapń, magnez i potas nie zostają wypłukane. Filtr węglowy usuwa nieprzyjemny smak wody kranowej, którą oczyszczalnie filtrują za pomocą chloru.

Dobrej jakości butelka filtrująca ma same zalety. Trzeba tylko pamiętać o tym, by zabierać ją z domu, co uwolni nas od konieczności zakupu wody w plastikowych butelkach.

Czytaj również  Suplementacja witaminowo-tłuszczowa. Jak stosować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *