Wskazania i przeciwwskazania noszenia szkieł kontaktowych

okulary-soczewki-2

Wskazania i przeciwwskazania noszenia szkieł kontaktowych

Czy to ze względów estetycznych, czy też z racji aktywnego trybu życia coraz więcej osób decyduje się zamienić tradycyjne okulary korekcyjne na soczewki kontaktowe. Są one obecnie łatwo dostępne, coraz tańsze oraz dostosowane do preferencji użytkownika. Jednak czy każdy może nosić szkła kontaktowe?

Kto powinien nosić soczewki?

Soczewki kontaktowe korygują obecnie niemal każdą wadę wzroku, to też są rekomendowane zdecydowanej większości pacjentów. Przykładowo, ze względu na wygodę użytkowania są one polecane sportowcom oraz osobą o aktywnym trybie życia. Wiele osób rezygnuje z okularów i wybiera soczewki z tak prozaicznego powodu jak wygląd i preferowana estetyka. Ze szkieł kontaktowych często korzystają też osoby, które chcą zmienić nieco swój wizerunek i wykorzystują do tego soczewki kolorowe.Soczewki czy okulary

Wyróżnić można kilka sytuacji kiedy to szkła kontaktowe są szczególnie rekomendowane, m.in. w przypadku osób:

  • z wadą w jednym oku,
  • cierpiącym na aniridię – kiedy to tęczówka pozbawiona jest koloru (soczewki pozwalają zatuszować defekt),
  • posiadającym alergią na tworzywo z którego wykonane są okulary,
  • z wadą wzroku wynoszącą ponad 6 dioptrii,
  • po zabiegu – soczewka stanowi w tym przypadku idealny opatrunek, który przepuszcza tlen, a jednocześnie stanowi barierę dla drobnoustrojów,
  • u których różnowzroczność przekroczyła 3 dioptrie,

Dla kogo soczewki nie są dobrym rozwiązaniem?

Występuje kilka przypadków kiedy to noszenie szkieł kontaktowych nie jest zalecane. Jednym z nich jest alergia na tworzywo z którego wykonane są soczewki, jednakże na rynku istnieje wiele rodzajów szkieł kontaktowych, więc nie należy się od razu zrażać i poszukać takich które danej osoby nie uczulają. Przeciwwskazaniem do korzystania ze szkieł kontaktowych, może być też wiek – przyjęło się że szkła kontaktowe nie powinny być stosowane u dzieci, które nie ukończyły 8 roku życia. Innym przypadkiem w którym nie należy stosować soczewek są stany obniżonej odporności, kiedy to wzrasta ryzyko infekcji.

Czytaj również  Toryczne soczewki kontaktowe, o czym należy pamiętać

Dodatkowo, nie zaleca się stosowania soczewek u osób chorych na:

  • nadczynność tarczycy, która może prowadzić m.in. do wytrzeszczu oczu i przesuszenia gałki ocznej
  • cukrzycę, szczególnie zaawansowaną, gdyż u osób z tą chorobą występuje wysoka podatność na zakażenia
  • zaburzenia hormonalne.

Ponadto zawsze warto wybrać się do lekarza specjalisty, który doradzi czy i jakie soczewki powinna nosić konkretna osoba.