3 kreatywne sposoby na zmianę pieluszki małego buntownika

3 kreatywne sposoby na zmianę pieluszki małego buntownika

Przewijanie to dla rodziców niemowląt i nieco starszych dzieci naturalna czynność, która po pewnym okresie ćwiczeń staje się czymś prostym. Problem zaczyna się wtedy, gdy dziecko jest nieco starsze i zaczyna się wiercić. Jak sobie z tym radzić? Co zrobić, by przewijanie nie było męczarnią? Czy pieluchomajtki ułatwią zadanie?

Zmiana pieluszki może być zabawą. Zanim nałożymy pieluchomajtki

Jeśli maluch kręci się podczas zmiany pieluszki, zmieńmy tę czynność w zabawę. Róbmy śmieszne miny i łaskoczmy stópki, co nie tylko poprawi jego nastrój i zrelaksuje, lecz także pozwoli budować pozytywną relację. Można dziecku też śpiewać czy opowiadać krótki historyjki, by je czymś zainteresować. Buntownik potrzebuje więcej bodźców, wiec zanim zabierzmy się za zdejmowanie pieluszki, przygotujmy sobie przedmiot, który zwróci jego uwagę. Może to być latarka, która sprowokuje do zabawy światłem czy misiek, który wydaje śmieszne odgłosy. Zanim dziecko zacznie nosić pieluchomajtki i będziemy mogli szybko zdjąć i założyć pieluszkę, czas jej zmiany wykorzystajmy na gimnastykę. Możemy oprzeć dłonie o stópki maluszka i delikatnie blokować ruchy nóżek. Wraz z rozwojem dziecka rodzaje i poziom zaawansowania ćwiczeń będą ewoluować, a wszystko po to, by wspierać jego rozwój fizyczny.

Masuj, masuj!

Mały buntownik może polubić masaż. Kiedy dziecko zaczyna się wiercić, spróbujmy delikatnie pogłaskać jego ciało, delikatnie uciskając jego odkryte części, czyli nogi, ręce i klatkę piersiową. W ten sposób budujemy bliskość z dzieckiem i dajemy mu poczucie bezpieczeństwa. Taki masaż uspokaja, odpręża, rozluźnia i koi, a także wspomaga pracę układu oddechowego i pokarmowego. Być może ciężko będzie dziecko zachęcić, by się spokojnie położyło, ale może spokojny dotyk zdziała cuda.

Czytaj również  Studia podyplomowe, kiedy warto po nie sięgnąć?

Sposób na małego buntownika. Pieluchomajtki to rozwiązanie

Kiedy dziecko przestaje być niemowlakiem, zmiana pieluchy może być trudniejsza. Maluch bawi się, chodzi i ma swoje plany, więc musimy uszanować to, że może mieć swoje plany. Uprzedźmy więc je, że za chwilę będzie przewijanie. Zapewne nie będzie to już możliwe w pozycji leżącej. Znacznie łatwiej będzie nam zdjąć i założyć pieluchomajtki, które pełnią taką samą funkcję jak tradycyjne pieluchy, ale zakłada się je jak zwykłe majtki. Ten rodzaj pieluch jest doskonałym wyborem dla wyjątkowo ruchliwych i nieokiełznanych dzieci, którym trudno założyć pieluszkę. Występują w wielu rozmiarach, więc dobierzemy go zarówno dla malucha, jak i dziecka nieco starszego. Nie musimy się obawiać, że coś wycieknie, gdyż zapewniają poczucie suchości i umożliwiają sprawne poruszanie się. Ponadto dzieciom jest w nich po prostu wygodnie, bo elastyczne i miękkie mankiety nie krępują ruchów, więc dziecko może wygodnie się bawić i biegać. Anatomiczne wkłady zapewniają wygodę, a starannie dobrane materiały nie powodują odparzeń. Zazwyczaj mają także kolorowe i ładne wzory, więc podobają się dzieciom.

Zmiana pieluszki u dziecka, które bardzo się wierci nie jest łatwa. Trzeba skupiać uwagę malucha, a gdzie ten podrośnie, zwykłe pieluchy zmienić na pieluchomajtki, które zdejmuje i zakłada się bardzo sprawnie i szybko.

Czytaj również  W jakim wieku dziecko może jechać na kolonię? Sprawdź!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *