Dla kogo są soczewki?

Soczewki kolorowe

Dla kogo są soczewki?

Wady wzroku to coraz powszechniejszy problem dla wielu z nas. Dawniej osoby mające problem z widzeniem, w celu poprawy jakości życia, były skazane na noszenie okularów. Dzisiaj doskonałą alternatywą są dla nich soczewki kontaktowe. Wynalazek ten odmienił i ułatwił życie wielu osobom. Są wygodne, bezpieczne i wielu z nas już nigdy nie zamieniłoby ich na okulary. Czy szkła kontaktowe mogą nosić wszyscy? Czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Kiedy powinniśmy zdecydować się na korzystanie z soczewek kontaktowych?

Szkła kontaktowe wynaleziono z myślą o osobach, dla których noszenie okularów jest niewygodne i niepraktyczne. Okulary są uciążliwe zwłaszcza dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i są w ciągłym ruchu. Nosząc soczewki można praktycznie zapomnieć o tym, że posiadamy jakąkolwiek wadę wzroku. Mogą z nich korzystać również osoby ze zdrowymi oczami, chcące odmienić swój wizerunek za sprawą zmiany koloru tęczówki bądź wzmocnieniem jej naturalnej barwy. Szkła kontaktowe to także wybawienie dla osób, które mają wadę tylko w jednym oku. Wielu z nas czuje się również pewniej i lepiej bez okularów. Soczewki kontaktowe polecane są także osobom z dużymi wadami wzroku, przekraczającymi 6 dioptrii – szkła zapewniają większe pole widzenia.

Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych?

Noszenie soczewek kontaktowych uzależnione jest od osobistych preferencji. To, jak nasze oczy zareagują na soczewki jest sprawą indywidualną. Może się zdarzyć, że choroby bądź przewlekłe stany zapalne oczu będą stanowić przeciwskazania do korzystania z soczewek. Utrudnieniem mogą być również alergie oraz zaburzenia hormonalne. Dużą przeszkodą w noszeniu szkieł  kontaktowych jest dolegliwość nazywana zespołem suchego oka. Nasze oczy nie produkują wówczas wystarczającej ilości łez, przez co noszenie soczewek może wywoływać uczucie dyskomfortu. Szkła nie są polecane również dla cukrzyków ponieważ ich organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Przeszkodą może okazać się również wiek, w przypadku bardzo małych dzieci oraz osób starszych. Są to jednak decyzje każdorazowo podejmowane przez lekarza.

Czytaj również  Wskazania i przeciwwskazania noszenia szkieł kontaktowych

Soczewki są bardzo wygodnym wynalazkiem współczesnych czasów. Wiele osób nie wyobraża już sobie bez nich swojego codziennego funkcjonowania. Znacznie zwiększają komfort życia osób cierpiącym na problemy z widzeniem. Istnieje kilka przeciwskazań co do noszenia szkieł kontaktowych, jednak należy pamiętać, że reakcja oka na soczewkę jest sprawą indywidualną. Przed zdecydowaniem się na soczewki powinniśmy zawsze skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać nam najodpowiedniejszy model.