Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp?

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp?

Nadpotliwość stóp to wstydliwy i, niestety, wcale nierzadki problem. W czasie letnich upałów wielu z nas doświadcza nieprzyjemnego uczucia wilgoci na stopach, zwłaszcza jeśli nosimy zakryte, nieprzewiewne buty ze sztucznych materiałów. Niektórym jednak ta przykra przypadłość dokucza również w czasie innych, chłodniejszych pór roku, stanowiąc problem natury estetycznej, ale też psychologicznej.

Pocenie – ale po co?

Pocenie się należy do naturalnych procesów fizjologicznych ludzkiego organizmu. To dzięki wydzielaniu potu, ciało człowieka jest w stanie zachować równowagę termiczną, gdy temperatura powietrza wokół idzie do góry, lub w czasie wysiłku fizycznego. Zupełne zahamowanie procesów potnych, choć brzmi zachęcająco, z pewnością nie byłoby korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem. Zrozumiałe jest jednak, że nie lubimy się pocić. Wydzielany z gruczołów ciała pot zawilgaca ubrania, niejednokrotnie tworząc na nich nieestetyczne i wstydliwe plamy. Stanowi też świetne środowisko dla rozwoju bakterii, w związku z czym bardzo szybko zaczyna brzydko pachnieć. Dopóki jednak potliwość utrzymuje się na normalnym poziomie, radzimy sobie z nią odpowiednim doborem ubrań i kosmetyków. Prawdziwy kłopot zaczyna się, gdy mamy do czynienia z nadmierną potliwością.

Nadmierna potliwość stóp

Nadmierna potliwość stóp (źródło: zaufanekliniki.pl)

Dlaczego właśnie stopy?

Najmocniej pocą się nam stopy i dłonie, ponieważ to na tych częściach ludzkiego ciała zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów potowych. O ile jednak dłonie możemy w każdej chwili bez problemu umyć, a jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, to chociaż wytrzeć nawilżaną chusteczką, o tyle zadbanie o regularną higienę stóp jest o wiele bardziej kłopotliwe. Biorąc to pod uwagę, trudno zaprzeczyć, że nadmierna potliwość stóp może poważnie zaburzyć poczucie komfortu, nie tylko fizycznego, ale i psychicznego osoby, której dotyczy.

Czytaj również  Sztuka uzdrowienia: Rehabilitacja kolana w praktyce

Stop spoconym stopom!

Nadmierną potliwość stóp może wywoływać niewłaściwa, pełna ostrych przypraw dieta, warto więc zastanowić się, co ląduje na naszym talerzu, a następnie w żołądku. Pomóc może wymiana skarpet i obuwia z materiałów sztucznych na inne. Cierpiąc na nadpotliwość stóp wybierajmy raczej te z materiałów naturalnych. Istnieją też wkładki do butów stworzone dla zneutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Nic nie zastąpi oczywiście codziennej i starannej higieny. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w tym celu w aptece lub drogerii w specjalne preparaty do pielęgnacji nadmiernie pocących się stóp. Jeśli jednak wszystkie te stosowane samodzielnie sposoby zawodzą, czas udać się do lekarza. Problem ten może wymagać interwencji dermatologa. Nadmierna potliwość stóp może też okazać się objawem panoszącej się w organizmie choroby o podłożu endokrynologicznym. Tak, czy inaczej, jeżeli dokuczliwe, związane z potliwością stóp objawy nie ustępują, pomimo naszych usilnych starań, wizyta u lekarza jest wskazana. Nie zawsze jednak problem ten będzie problemem natury medycznej, może się bowiem okazać, że domowe sposoby będą w stanie go rozwiązać.