Jak wybrać dobry inhalator dla dziecka

inhalatory dla dzieci

Jak wybrać dobry inhalator dla dziecka

Coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców cieszą się ostatnio inhalatory, które umożliwiają wygodne oraz skuteczne dostarczenie lekarstw dzieciom chorującym na astmę, alergię lub sezonowe infekcje. Na rynku jest dostępnych wiele modeli urządzeń, czym powinniśmy się więc kierować przy zakupie?

Od wyboru do koloru

W aptekach znajdziemy inhalatory przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla całej rodziny. Urządzenia dedykowane maluchom już na pierwszy rzut oka wyróżniają się kolorowymi obudowami oraz kształtami, które przypominają sylwetki zwierząt. Istnieje także grupa modeli familijnych, które mają w zestawie dodatkową, pluszową nakładkę – możemy ją założyć zawsze wtedy, gdy będziemy chcieli podać lek dziecku. Pomimo bogactwa kolorów i kształtów, zakup dobrego inhalatora nie powinien sprowadzać się jedynie do wyboru urządzenia, które prezentuje się najlepiej pod względem wizualnym. Modele przypominające do złudzenia zabawki może i zachęcą dzieci do przyjmowania leków poprzez inhalację, lecz ze względu na swoje niskie parametry techniczne osłabią skuteczność kuracji, dostarczając organizmowi zbyt małe dawki lekarstw. Które wskaźniki są zatem kluczowe dla uzyskania optymalnej efektywności inhalatora?

Najważniejsze parametry urządzenia

Podczas wybierania sprzętu medycznego zwróćmy uwagę na wskaźnik MMAD, które określa, jak duże cząsteczki aerozolu trafiają do organizmu. Im wyższej klasy urządzenie, tym mniejsze cząsteczki wytwarza, dzięki czemu docierają one nie tylko do nosa, lecz przechodzą dalej – aż do płuc. Dobre inhalatory wyróżniają się też większą szybkością pracy, która przekłada się na krótszy czas kuracji. To istotne szczególnie w przypadku małych dzieci, które szybko niecierpliwią się długim przebywaniem w jednym miejscu. Na efektywność pracy urządzenia wpływa także parametr oznaczany jako frakcja, który wskazuje procentową ilość cząsteczek aerozolu o rozmiarach mniejszych niż 5 mikronów. Zwróćmy uwagę na to, jak wysoki jest ten wskaźnik, dzięki temu ocenimy, które urządzenie wytwarza najbardziej wartościową dla organizmu mgiełkę (im wyższy parametr, tym lepiej). W przypadku zakupu inhalatora warto zdecydować się na urządzenie pneumatyczne, zwane inaczej tłokowym. Choć jest głośniejsze od ultradźwiękowego, to wynagrodzi nam to uniwersalnym zastosowaniem. Umożliwia bowiem przeprowadzanie inhalacji z wykorzystaniem soli fizjologicznej oraz wszystkich leków do nebulizacji dostępnych na rynku.

Czytaj również  Jakie wybrać soczewki miesięczne

Wybór inhalatora o dobrych parametrach technicznych sprawi, że kuracje będą przebiegały szybciej, a stężenie leku w aerozolu nie będzie zaniżane. Nie sugerujmy się więc przy zakupie urządzenia wyłącznie jego wyglądem, lecz przeanalizujmy wskaźniki kluczowe dla sprawnej pracy sprzętu.