Jak wykorzystywać wiedzę na temat budowy skóry

Jak wykorzystywać wiedzę na temat budowy skóry

Konstrukcja skóry

Skóra to najważniejsza część ludzkiego ciała. Spełnia ona nader kilka funkcji. Na początek spełnia funkcje ochronną. Broni przed bodźcami z zewnątrz. Skóra chroni przed bakteriami za sprawą kwasom tłuszczowym na powierzchni skóry, jakie obok pomocy właściwości bakteriobójczych usuwają zbędny naskórek.

łupina pozwala też utrzymać stałą temperaturę ciała. Dzięki sieci nerwowej ułatwiony zostaje proces wydalniczy, co umożliwia na swobodne „oddychanie” skóry.

Konstrukcja skóry na pierwszy rzut oka nie polega taka prosta. Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. To część zewnętrzna. W wewnętrznej w skórze mamy gruczoły łojowe, potowe, jakie spełniają funkcje wydalniczą i regulacyjną.

Istotny w budowie skóry jest naskórek. Tego grubość to nawet 150 mikronów co stanowi główna część zewnętrzno- ochronną.

Ważne w skórze są też warstwy, w których można wyróżnić:

Warstwa podstawna, która polega najniżej położona zawiera wydłużone silnie zasadochłonne jądra i stanowi warstwę rozrodczą.
Warstwa kolczysta składa się z kilku rzędów wielobocznych komórek ulegających spłaszczeniu w kierunku powierzchni skóry. Między komórkami znajdują się przestrzenie wypełnione substancją białkową.
Warstwa ziarnista składa się z paru szeregów wrzecionowatych komórek o spłaszczonych jądrach wypełnionych mocno zasadochłonnymi ziarnami keratohianiny. Ziarna te są produktem pośrednim w procesie wytwarzania białka keratynowego.
Warstwa rogowa składa się ze spłaszczonych komórek pozbawionych jąder, przylegających do siebie w dolnych warstwach, a luźno ułożonych na powierzchni oraz ulegających złuszczaniu.
Warstwa jasna w inny sposób świecąca składa się z kilku rzędów płaskich komórek pozbawionych jąder wypełnionych homogenną substancją białkową. Warstwa jasna widoczna jest na dłoniach i stopach.

Czytaj również  Jak zwalczyć cellulit?