Odpowiednio dobrane soczewki miesięczne poprawiają komfort widzenia, ułatwiają życie i są niezwykle praktyczne. Żeby nie odczuwać dyskomfortu spowodowanego ich noszeniem, musimy jednak starannie je dobrać. W jaki sposób wybierać soczewki kontaktowe miesięczne i cieszyć się wygodą?
Dobór właściwych soczewek miesięcznych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wady wzroku (krótkowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm). Podczas zakupu szkieł kontaktowych należy także zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje – skłonność do podrażnień, zapalenia spojówek lub częstego pękanie naczynek krwionośnych.
Krótkowzroczność to najczęściej występująca wada wzroku, którą można korygować odpowiednio dobranym szkłami kontaktowymi – o przekroju sferycznym. Soczewki miesięczne rekomendowane dla krótkowidzów pozwalają skupiać padające promienie światła w sposób prawidłowy, czyli na siatkówce, co znacząco poprawia komfort widzenia. Wybierając soczewki kontaktowe miesięczne, pamiętajmy , że ich moc musi być niższa niż noszonych przez nas okularów. W przypadku dalekowzroczności – dobieramy wyższą moc. O rodzaju szkieł kontaktowych oraz liczbie dioptrii decyduje jednak okulista.
Astygmatyzm spowodowany jest niesymetrycznością rogówki i wymaga stosowania zupełnie innego rodzaju szkieł kontaktowych niż te używane przy krótkowzroczności. U astygmatyków stosuje się toryczne soczewki miesięczne, charakteryzujące się przekrojem w kształcie przeciętego torusa, czyli powierzchni przypominającej napompowaną dętkę rowerową. Tradycyjne soczewki kontaktowe miesięczne, stosowane u osób cierpiących na krótkowzroczność są sferyczne, nie zapewniają więc dobrej widoczności astygmatykom. W odróżnieniu od nich – soczewki miesięczne toryczne posiadają różną moc refrakcyjną w przekroju poziomym i pionowym, co zapewnia optymalne korygowanie wady wzroku.
Osoby cierpiące na chroniczne podrażnienia spojówek, częste zaczerwienienia oraz łzawienie spowodowane nadużywaniem klimatyzacji lub wiatrem powinny wybierać soczewki kontaktowe miesięczne po dokładnej konsultacji z okulistą. Podczas pierwszej wizyty najlepiej poinformować lekarza o problemach z suchością oka, występujących podrażnieniach oraz sezonowych alergiach, które negatywnie odbijają się na zdrowiu oczu. Specjalista dobierze soczewki miesięczne posiadające minimum 40% poziomu uwodnienia, dzięki czemu szkła kontaktowe będą niewyczuwalne na oku, a każdorazowe mrugnięcie nie spowoduje uczucia pieczenia.
Dobierając soczewki miesięczne pamiętajmy także o starannym doborze materiału, z którego są wykonane. Najlepsze są szkła z powłoczki silikonowej lub hydrożelowej, które idealnie przylegają do oka, nie zsuwają się i nie uwierają delikatnej błony śluzowej. Zweryfikujmy również stopień przepuszczalności tlenu przez soczewki miesięczne – im wyższy poziom, tym większy komfort ich stosowania.