Jakie wybrać soczewki miesięczne

Soczewki kontaktowe

Jakie wybrać soczewki miesięczne

Odpowiednio dobrane soczewki miesięczne poprawiają komfort widzenia, ułatwiają życie i są niezwykle praktyczne. Żeby nie odczuwać dyskomfortu spowodowanego ich noszeniem, musimy jednak starannie je dobrać. W jaki sposób wybierać soczewki kontaktowe miesięczne i cieszyć się wygodą?

Dobór właściwych soczewek miesięcznych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wady wzroku (krótkowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm). Podczas zakupu szkieł kontaktowych należy także zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje – skłonność do podrażnień, zapalenia spojówek lub częstego pękanie naczynek krwionośnych.

Krótkowzroczność – jakie soczewki miesięczne wybrać?

Krótkowzroczność to najczęściej występująca wada wzroku, którą można korygować odpowiednio dobranym szkłami kontaktowymi – o przekroju sferycznym. Soczewki miesięczne rekomendowane dla krótkowidzów pozwalają skupiać padające promienie światła w sposób prawidłowy, czyli na siatkówce, co znacząco poprawia komfort widzenia. Wybierając soczewki kontaktowe miesięczne, pamiętajmy , że ich moc musi być niższa niż noszonych przez nas okularów. W przypadku dalekowzroczności – dobieramy wyższą moc. O rodzaju szkieł kontaktowych oraz liczbie dioptrii decyduje jednak okulista.

Jakie soczewki miesięczne dla astygmatyków?

Astygmatyzm spowodowany jest niesymetrycznością rogówki i wymaga stosowania zupełnie innego rodzaju szkieł kontaktowych niż te używane przy krótkowzroczności. U astygmatyków stosuje się toryczne soczewki miesięczne, charakteryzujące się przekrojem w kształcie przeciętego torusa, czyli powierzchni przypominającej napompowaną dętkę rowerową. Tradycyjne soczewki kontaktowe miesięczne, stosowane u osób cierpiących na krótkowzroczność są sferyczne, nie zapewniają więc dobrej widoczności astygmatykom. W odróżnieniu od nich – soczewki miesięczne toryczne posiadają różną moc refrakcyjną w przekroju poziomym i pionowym, co zapewnia optymalne korygowanie wady wzroku.

Czytaj również  Świeże warzywa i owoce, dlaczego warto je jeść?

Soczewki miesięczne dla osób wrażliwych

Osoby cierpiące na chroniczne podrażnienia spojówek, częste zaczerwienienia oraz łzawienie spowodowane nadużywaniem klimatyzacji lub wiatrem powinny wybierać soczewki kontaktowe miesięczne po dokładnej konsultacji z okulistą. Podczas pierwszej wizyty najlepiej poinformować lekarza o problemach z suchością oka, występujących podrażnieniach oraz sezonowych alergiach, które negatywnie odbijają się na zdrowiu oczu. Specjalista dobierze soczewki miesięczne posiadające minimum 40% poziomu uwodnienia, dzięki czemu szkła kontaktowe będą niewyczuwalne na oku, a każdorazowe mrugnięcie nie spowoduje uczucia pieczenia.

Dobierając soczewki miesięczne pamiętajmy także o starannym doborze materiału, z którego są wykonane. Najlepsze są szkła z powłoczki silikonowej lub hydrożelowej, które idealnie przylegają do oka, nie zsuwają się i nie uwierają delikatnej błony śluzowej. Zweryfikujmy również stopień przepuszczalności tlenu przez soczewki miesięczne – im wyższy poziom, tym większy komfort ich stosowania.