Soczewki kontaktowe dla wrażliwych oczu

soczewki dla wrażliwych oczu

Soczewki kontaktowe dla wrażliwych oczu

Osoby o wrażliwych oczach często rezygnują z komfortu, jaki daje noszenie szkieł kontaktowych. Jednak jest to dużym błędem, gdyż obecnie na rynku są szkła kontaktowe, które mogą używać również osoby o bardzo wrażliwych oczach. Przykładem mogą tu być soczewki kontaktowe dwutygodniowe. Wybierając soczewki kontaktowe dla wrażliwych oczu trzeba się kierować okresem ich używania oraz materiałem z jakiego zostały wykonane.

Z czego powinny być wykonane soczewki dla wrażliwych oczu?

Dla osób, które posiadają wrażliwe oczy najlepsze będą soczewki z miękkich materiałów. Najczęściej można wybrać pomiędzy soczewkami (np. soczewki dwutygodniowe) hydrożelowymi i silikonowo-hydrożelowymi.

  • soczewki hydrożelowe są niezwykle delikatne, praktycznie nie czuje się ich na oku. Jednak mają stosunkowo niską przepuszczalność tlenu – oko gorzej oddycha;
  • soczewki silikonowo – hydrożelowe – dobrze przepuszczają tlen, jednak są sztywniejsze niż soczewki hydrożelowe.

Jaki tryb noszenia soczewek kontaktowych jest najlepszy dla wrażliwych oczu?

Soczewki kontaktowe można nosić w kilku trybach:

  • dziennym – soczewka znajduje się na oku od 6 do 14 godzin. Na noc jest wyjmowana i przechowywana w specjalnym pojemniku z płynem;
  • elastycznym – soczewka noszona jest przez kilka dni bez przerwy, zwykle nie dłużej niż tydzień. Można ją również wyjmować na noc;
  • ciągłym – soczewkę nosi się bez zdejmowania nawet do 30 dni i nocy (w zależności od zaleceń producenta).
Czytaj również  Suplementacja witaminowo-tłuszczowa. Jak stosować?

Dla osób o wrażliwych oczach najczęściej polecane są soczewki, które zdejmuje się na noc. Częsta pielęgnacja w dobrze dobranych płynach powoduje, że oczy nie są podrażnione i odpowiednio nawilżone. Dezynfekcja zmniejsza też ryzyko wystąpienia infekcji.

Jaki czas noszenia soczewek wybrać?

Ze względu na czas noszenia soczewki dzieli się na soczewki jednorazowe (jednodniowe), soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięczne, soczewki kwartalne i soczewki roczne. Terminy te oznaczają, że soczewki przez określony czas zachowają swoje właściwości. Po upływie tego terminu, nawet jeśli nie były często używane należy wymienić je na nowe. Dla wrażliwych oczu będą lepsze soczewki o krótkim czasie użytkowania – jednodniowe lub soczewki kontaktowe dwutygodniowe.

Jak zmniejszyć ryzyko podrażnienia oczu?

Jeżeli odczuwamy dyskomfort w czasie noszenia soczewek kontaktowych, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na delikatne soczewki dwutygodniowe, hydrożelowe, to warto zdecydować się na użycie kropli nawilżających. Krople typu sztuczne łzy zmniejszą suchość oka i sprawią, że soczewka nie będzie ocierać gałki ocznej. Dodatkowo do czyszczenia i dezynfekcji soczewek można zastosować specjalne płyny z dodatkiem substancji łagodzących i nawilżających.