Studia podyplomowe, kiedy warto po nie sięgnąć?

studia podyplomowe

Studia podyplomowe, kiedy warto po nie sięgnąć?

Kiedyś niewiele osób kończyło studia wyższe, więc prestiż dyplomu był zupełnie inny. Obecnie, gdy dużo osób ma tytuł magistra, dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Czy to oznacza, że od razu trzeba się doszkalać? Po skończeniu studiów warto poszukać pracy, by przekonać się, co lubimy i w czym czujemy się dobrze. Kiedy już będziemy wiedzieć, zapiszmy się na studia podyplomowe.

Jak wybrać studia podyplomowe?

Po skończeniu studiów zazwyczaj wydaje nam się, że wszystko wiemy i w każdej pracy świetnie sobie poradzimy. Niestety, życie weryfikuje nasze przekonania i szybko się przekonujmy, że wiele musimy się jeszcze nauczyć. Taka nauka też jest bardzo ważna, bo dzięki praktyce zawodowej dowiadujemy się, czym chcemy się zajmować i w czym dobrze się czujemy. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek kroki związane z przebiegiem kariery, musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Zidentyfikowanie swoich potrzeb nie jest trudne, jeśli jasno określimy ścieżkę kariery zawodowej i dobrze znamy swoje predyspozycje. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który oceni sytuację i przedstawi nam wizje rozwoju, zgodne z naszymi oczekiwaniami. Specjalista doradzi, co warto zrobić i czy zapisanie się na studia podyplomowe jest dobrym pomysłem.

Jakie studia podyplomowe warto podejmować?

Lepiej podejmować studia podyplomowe związane z naszym bazowym wykształceniem, by zdobyć dodatkową wiedzę z dziedziny, na której dobrze się znamy. Na studiach uzupełnimy swoją wiedzę, a poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. Warto także zapytać pracodawcę, który z pewnością będzie zadowolony z inicjatywy pracownika, który chce poszerzać zakres swoich kompetencji. W każdej dziedzinie wiedzy jest wiele odłamów, a chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy musimy się wyspecjalizować. Tłumacz może zajmować się konkretnymi zleceniami, np. dotyczącymi handlu czy konkretnych urządzeń, a prawnik udzielać porad związanych z działalnością spółek. Jeśli dobrze opanuje wybraną tematykę, stanie się idealnym usługodawcą dla kontrahentów. Zawsze warto zapisać się na studia podyplomowe, na których będziemy doskonalić kompetencje miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Takie zdolności są przydatne w czasie pracy z ludźmi. Na tego typu podyplomówki warto się zapisać, gdy zmieniamy stanowisko pracy i będziemy kierować zespołem, a nigdy tego nie robiliśmy.

Czytaj również  W jakim wieku dziecko może jechać na kolonię? Sprawdź!  

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i dobra inwestycja w siebie. Nawet doświadczony pracownik nie powinien rezygnować z okazji do nauki, która daje szansę na rozwój, a być może także awans.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *