Zalety stosowania szczoteczki sonicznej

szczoteczki soniczne dla każdego

Zalety stosowania szczoteczki sonicznej

Higiena jamy ustnej kojarzy nam się głównie z myciem zębów. Już małe dzieci bowiem wiedzą, że żeby trzeba to robić regularnie. Poza pastą do zębów potrzebna jest także szczoteczka, która dokładnie umyje zęby i przestrzenie międzyzębowe. Kiedyś dostępne były tylko szczoteczki manualne, ale obecnie wiele osób sięga po modele elektryczne. Coraz większą popularność zdobywa szczoteczka soniczna. Czy warto jej używać?

Jak działa szczoteczka soniczna?

Tego typu urządzenia podczas mycia zębów wykorzystują najnowsze technologie, a ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sonos, co oznacza dźwięk. Działanie szczoteczki jest oparte na falach dźwiękowych o częstotliwości minimum 260 Hz. Fale wprawiają w drganie włókna, którymi z wcale nie musimy dotykać zębów (wystarczy zbliżyć na odległość do 4 mm). Drgania wytwarzają gaz z pasty do zębów, który wchodzi w reakcję ze śliną i wodą, którą zwilżyliśmy włosie. Tworzy się płyn pełen mikrobąbelków ze składników aktywnych pasty; uderzają one w powierzchnię zębów, usuwając bakterie i płytkę nazębną. Docierają także do przestrzeni międzyzębowych, czyszcząc je bez konieczności użycia nici dentystycznych.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Szczoteczka soniczna nieco przypomina tę elektryczną, ale wystarczy dobrze się przyjrzeć, by zauważyć różnicę. Ta soniczna ma grubą rączkę i obrotową końcówkę, której główka nie jest okrągła, a przypomina tę tradycyjną, manualną. Głowica nie wykonuje ruchów rotacyjnych jak końcówka elektrycznej, ale ruchy „wymiatające”, a dzięki temu, że jest smuklejsza, łatwiej dostaje się w trudno dostępne miejsca. Szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje około 8 tys. obrotów i do 40 tys. ruchów pulsacyjnych, a soniczna wykonuje od 31 tys. do nawet 62 tys. Ruchów na minutę. Co najważniejsze, robi to bardzo delikatnie, więc nie ma ryzyka uszkodzenia szkliwa ani dziąsła.

Czytaj również  Naturalne składniki na cere

Jak używa się szczoteczek sonicznych?

Myjąc zęby szczoteczką soniczną, trzeba jej głowicę przytrzymywać nad powierzchnią zęba i przy jego powierzchniach bocznych. Aby wyczyścić wszystkie zęby, trzeba systematycznie przesuwać głowicę do kolejnego zęba w stałych odstępach czasu. Nie ma więc konieczności szczotkowania okrężnego lub wymiatania osadu z zębów. Szczoteczka i wytwarzane przez nią mikrobąbelki z pasty dobrze polerują powierzchnie zębów i przestrzenie między zębami, więc nie musimy używać nici dentystycznych, gdyż przestrzenie międzyzębowe są oczyszczone.

Zalety używania szczoteczki sonicznej?

Stosując tego typu szczoteczkę poradzimy sobie z jaśniejszymi przebarwieniami, więc nie trzeba będzie tak często odwiedzać stomatologa. Szczoteczka soniczna lepiej niż tradycyjna czy elektryczna radzi sobie z płytką nazębną i kamieniem, ale jest delikatna dla zębów i nie ma ryzyka obniżenia dziąseł i odsłaniania szyjek zębowych. Większość szczoteczek wyposażono w marttimer, czyli sygnalizator czasu. Po upływie zalecanego czasu szczotkowania, czyli najczęściej dwóch minut, szczoteczka automatycznie się wyłącza. Niektóre urządzenia mają również quadpacer, co oznacza, że co pół minuty praca szczoteczki jest wstrzymywana, by można było zmienić miejsce mycia zębów. Osoby z bardzo wrażliwymi zębami mogą sięgnąć po specjalne modele wyposażone w tryb delikatnego mycia.
Codzienne, dokładne mycie zębów jest konieczne, by utrzymać dobry stan jamy ustnej. Szczoteczka soniczna do zębów ułatwia ich mycie i sprawia, że stają się naprawdę czyste.

Czytaj również  Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *