Jak dobrać soczewki kontaktowe

soczewki kontaktowe

Jak dobrać soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z wadą wzroku. Jednak odpowiednie dobranie ich do własnych potrzeb jest sprawą nieco złożoną. Warto zatem przed kupieniem pierwszej pary dowiedzieć się w jaki sposób dobiera się takie soczewki.

Jak wygląda badanie wzorku przed wyborem soczewek kontaktowych?

Niezwykle ważne jest przed kupnem soczewek skontaktować się ze specjalistą. Najlepiej, jeśli będzie to okulista, który dokładnie przebada wzrok. Istnieje również możliwość na umówienie się na wizytę z optometrystą, który zbada wzrok już w gabinecie okulistycznym lub salonie optycznym. Podczas badania wzorku wykorzystywana jest specjalistyczna aparatura – lampa szczelinowa. Badanie sprawdza jak ostre jest widzenie u pacjenta, jaka jest krzywa rogówki, ocena wydzielania łez, określenie przedniego odcinka oka oraz określenie refrakcji oka. Uzyskane podczas takiego badania wyniki pozwolą na profesjonalną ocenę czy Twoja wada wzorku, jak również indywidualne predyspozycje pozwalają na to, by nosić soczewki kontaktowe.
Soczewki kontaktowe dobiera się według szeregu parametrów, dlatego nigdy nie jest zalecane kupowanie soczewek w pełni na własną rękę. Może się to skończyć jeszcze większym pogłębieniem wady wzorku jak również trudnościami z widzeniem, zawrotami głowy czy nieprzyjemnymi infekcjami.

Jakie są rodzaje soczewek?

Na rynku dostępna jest bardzo rozbudowana gama soczewek kontaktowych. Ich wybór podyktowany jest przede wszystkim rodzajem zaburzeń widzenia. Zdecydowanie największym zainteresowaniem pacjentów cieszą się soczewki tzw. jednodniowe. Ich największą zaletą jest jednorazowość tzw. zakłada się je rano i przez cały dzień można cieszyć się doskonałym wzorkiem. Po zdjęciu takowe soczewki po prostu się wyrzuca. Dzięki temu dochodzi o wiele rzadziej do infekcji czy podrażnień oka. Kolejnym rodzajem są soczewki dwutygodniowe, miesięczne kwartalne. Wymagają one codziennego zakładania co rano oraz zdejmowania przed spaniem. Następnie należy je delikatnie i starannie przemyć specjalistycznym płynem. Ich przechowywanie również wymaga sterylnych warunków. Konieczne jest szczególnie dbanie o nie, by nie doszło do zabrudzeń soczewki. Innym rodzajem z kolei są soczewki do noszenia przez cały czas. Ich trwałość wynosi ok. 6-7 dni, jednak nie jest konieczne ich codzienne zakładanie i zdejmowanie. Dzięki temu połączona jest wygoda soczewek jednodniowych, z trwałością soczewek o określonej przydatności.

Czytaj również  Okulary kontra soczewki toryczne – co wybrać?

Jakie są przeciwskazania do noszenia soczewek?

Niestety nie każdy może cieszyć się wygodą, jaką dają soczewki. Podstawą jest pielęgnacja oraz szczególne dbanie o higienę, zarówno samych soczewek, jak i rąk podczas zakładania i zdejmowania soczewek. Istnieją również przeciwskazania chorobowe jak np. nadczynność tarczycy, nieustabilizowana cukrzyca czy choroba dróg oddechowych. Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie oczu podczas noszenia soczewek. Osoby zmagające się z zespołem suchego oka powinny skonsultować się ze specjalistą i być pod stałą jego opieką podczas noszenia soczewek kontaktowych.