Badanie śródbłonka rogówki – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Badanie śródbłonka rogówki – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Śródbłonek rogówki jest to pojedyncza warstwa komórek rogówki, która odpowiada za utrzymanie przezierności (przezroczystości) w oku, a zatem za wyraźne widzenie. Badanie śródbłonka rogówki pozwala ocenić postęp wielu chorób narządu wzroku, a także zdecydować o kwalifikacji do operacji na gałce ocznej. Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie i na czym ono dokładnie polega.

Badanie śródbłonka rogówki, czyli mikroskopia lustrzana – na czym polega?

Badanie śródbłonka rogówki wykonywane jest metodą mikroskopii lustrzanej. Do przeprowadzenia badania diagnostycznego lekarz okulista wykorzystuje specjalistyczny aparat, za pomocą którego wykonuje zdjęcie. Uzyskany obraz cechuje duża rozdzielczość i kontrast, co pozwala na analizę takich cech śródbłonka rogówki jak:

  • wielkość i kształt komórek,
  • gęstość komórek,
  • sposób rozmieszczenia komórek.

Warto podkreślić, że prawidłowo zbudowana komórka śródbłonka ma kształt regularnego sześciokąta. Odpowiednia gęstość komórek powinna mieścić się w przedziale 2500-3000 komórek/mm2.

Jeżeli u pacjenta zaobserwowano gęstość wynoszącą poniżej 500 komórek/mm2, istnieje duże ryzyko dekompensacji rogówki. Zaburzenie to charakteryzuje się obrzękiem, pęknięciem błony oraz zmętnieniem warstwy właściwej rogówki.

Należy nadmienić, że badanie śródbłonka rogówki jest nieinwazyjne, co oznacza, że nie wymaga opieki ambulatoryjnej, w dodatku jest zupełnie bezbolesne, szybkie oraz bezdotykowe.

Kiedy należy zgłosić się na badanie śródbłonka rogówki?

Badanie śródbłonka rogówki przede wszystkim wykonywane jest u pacjentów, którzy mają być zakwalifikowani do różnego rodzaju operacji wewnątrzgałkowych. Zmiany nabłonka mogą być związane z wieloma chorobami, takimi jak: dystrofie rogówki, jaskra, zapalenie błony naczyniowej, zespół rzekomego złuszczania torebki soczewki czy cukrzyca – dlatego metodę tę wykorzystuje się również do oceny postępu wymienionych chorób i dobrania odpowiedniej metody kuracji.

Czytaj również  Wskazania i przeciwwskazania noszenia szkieł kontaktowych

Zapisz się na badanie śródbłonka rogówki do Wrocławskiego Centrum Okulistycznego

Cierpisz na schorzenia rogówki? A może szykujesz się do zabiegu chirurgicznego narządu wzroku? Badanie śródbłonka rogówki wykonane precyzyjnym, zaawansowanym technologicznie aparatem pozwoli lekarzowi dobrać właściwą metodę leczenia czy postępowania operacyjnego. Już dziś zapisz się na pełną diagnostykę do wyspecjalizowanej kliniki. Wrocławskie Centrum Okulistyczne dysponuje najlepszej jakości sprzętem, a także doświadczoną kadrą specjalistów. Wejdź na stronę ośrodka i umów konsultację korzystając z formularza kontaktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *