Pielęgnacja włosów to dość wymagająca sprawa. Nie należy zapominać o ich właściwym myciu i odżywianiu. Dodatkowo, należy z uwagą przeprowadzać wszelkiego rodzaju zabiegi stylizacyjne, by zapobiegać nadmiernemu niszczeniu się pasm. Co przydaje się do utrzymania ich zdrowia oraz dobrego wyglądu?
Podstawą dbania o kondycję włosów jest dobór produktów, które są dostosowane do ich rodzaju. Stosowanie szamponów do pasm ze skłonnością do przetłuszczania się nie sprawdzi się na włosach, które wymagają ponadprzeciętnego nawilżenia.
Ze szczególną uwagą należy też pielęgnować włosy farbowane. Używanie środków chroniących kolor i przeciwdziałające jego szybkiemu blaknięciu powinny wydłużyć efekt lśniących pasm. Do jednych z bardziej wymagających koloryzacji należy wszelkiego rodzaju rozjaśnianie. Jest to zabieg, który dość mocno wysusza włosy, dlatego potrzebna jest ich regularna regeneracja, która zapobiega łamaniu się pasm i tworzeniu się tzw. efektu siana na głowie. Warto zaznaczyć, że blondy mają tendencję do żółknięcia z czasem. Do pielęgnacji jasnych włosów przydają się więc szampony, odżywki i maski w kolorze fioletowym, które ochładzają kolor. Najlepsze są profesjonalne kosmetyki do włosów (https://davines.pl/), dzięki którym można uzyskać jakość jak z salonu fryzjerskiego w swoim domu. Częste suszenie, prostowanie, kręcenie lub wykonywanie innych zabiegów stylizacyjnych z użyciem wysokiej temperatury powinno zachęcić do zakupu sprayu termoochronnego, który niweluje negatywne skutki podgrzewania pasm.
Kolejną istotną kwestią, której nie należy pomijać, by utrzymać zdrowie pasm, jest dbanie o dietę. Spożywanie zróżnicowanych posiłków i unikanie wykluczania produktów pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych do jego funkcjonowania mikro- i makroelementów. Co jest szczególnie ważne dla włosów? Witaminy z grupy B, biotyna, niacyna, selen, cynk, witamina A, E, H i D – m.in. to można znaleźć w składzie wielu suplementów diety, które przeznaczone są do wzmacniania skóry, włosów i paznokci. Takie preparaty można kupić w formie tabletek, kapsułek, płynnej, a nawet w postaci smacznych żelków. Przyjmowanie suplementów może być więc przyjemne i bezproblemowe.
A co jeść, by tabletki nie były potrzebne? Dla włosów dobre jest spożywanie jajek, orzechów, zielonych warzyw, pieczywa pełnoziarnistego, owoców (m.in. czarnej porzeczki, malin) oraz pomidorów i brokułów. W diecie nie powinno też zabraknąć dobrej jakości olejów. Warto pamiętać, że zwiększone wypadanie pasm – mimo stosowania środków zaradczych – powinno wzbudzić podejrzenia i zmusić do odwiedzenia lekarza. Przyczyną ich złej kondycji mogą być zaburzenia hormonalne, stres lub inne choroby. Wykonanie badań pozwoli znaleźć przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie – z korzyścią dla samopoczucia i kondycji włosów.