Toryczne soczewki kontaktowe, o czym należy pamiętać

soczewki

Toryczne soczewki kontaktowe, o czym należy pamiętać

Soczewkami kontaktowymi można korygować różne wady wzroku. Jedną z nich jest astygmatyzm, do którego przeznaczone są specjalne soczewki. Jaki typ soczewek należy nosić przy tej chorobie? O czym pamiętać?

Jaki typ soczewek na astygmatyzm?

Osoby z astygmatyzmem noszą soczewki toryczne. Soczewki do korekcji krótkowzroczności lub dalekowzroczności to soczewki sferyczne. Ich kształt jest większości doskonale znany i przypomina przeciętą na pół kulę z wybrzuszeniem z przodu. Soczewki toryczne wyglądają nieco inaczej. Różnice w kształcie wynikają z tego, że w leczeniu astygmatyzmu muszą być wykorzystane soczewki, których moc sferyczna jest różna w kilku punktach na ich powierzchni. Przez to w niektórych miejscach soczewka może być wypukła, a w innych wklęsła. Dane obszary soczewek torycznych mogą różnić się również grubością. Soczewki toryczne muszą być więc idealnie dopasowane do oka. W tym celu producenci stosują różne triki w budowie sprawiające, że nawet podczas poruszania gałką oczną soczewka nie ulegnie minimalnemu przesunięciu. Inaczej cały obraz mógłby zostać zdeformowany.soczewki

Jak dobrać soczewki toryczne?

Astygmatyzm to wada wzroku wymagająca szczególnej korekcji. Nawet jeśli mamy krótko – lub dalekowzroczność, ale towarzyszy jej astygmatyzm większy niż 0,5 dioptrii konieczne jest noszenie soczewek torycznych. Przy niepoprawnej korekcji tej wady może towarzyszyć nam ból głowy i zmęczenie oczu. W celu dobrania soczewek torycznych, tak jak każdych innych, należy wybrać się do okulisty. Pomiędzy oczami mogą występować różnice w wadzie, dlatego lekarz po odpowiednim badaniu dobierze soczewki dla każdego z nich. Okulista po dobraniu soczewki sprawdzi również jej rotację na oku. Tylko idealnie ułożone soczewki toryczne mogą korygować astygmatyzm, więc ich samodzielnie dobranie jest niemal niemożliwe.

Czytaj również  Wskazania i przeciwwskazania noszenia szkieł kontaktowych

Jakie są typy soczewek torycznych?

Soczewki toryczne, tak samo jak sferyczne występują w kilku trybach noszenia. Zdecydowanie najwygodniejsze i najzdrowsze to soczewki jednodniowe, które po zdjęciu należy wyrzucić. Są one również świetne dla wszystkich, którzy nie chcą całkowicie rezygnować z okularów korekcyjnych, a soczewki zakładają tylko okazjonalnie. Jeśli zaś chcemy nosić soczewki na stałe i trochę zaoszczędzić lepiej wybierać dwutygodniowe lub miesięczne. Trzeba dokupić do nich płyn pielęgnacyjny, który wystarcza na kilka miesięcy i pamiętać o czyszczeniu po każdym zdjęciu i przed założeniem. Soczewki toryczne stworzone są z miękkich tworzyw hydrożelowych lub z dodatkiem silikonu. Można kupić soczewki z filtrem UV, jednak ze względu na to, że nie zakrywają całych oczu nie powinny zastępować okularów przeciwsłonecznych. Większość dostępnych na rynku soczewek przeznaczona jest do korzystania w trybie dziennym. Istnieją jednak takie, których nie trzeba zdejmować na noc. Koszt soczewek torycznych miesięcznych nie powinien być wyższy niż ok. 60 zł. W przypadku używania soczewek jednodniowych miesiąc wyniesie nas do 100 zł.