W jakim wieku dziecko może jechać na kolonię? Sprawdź!  

W jakim wieku dziecko może jechać na kolonię? Sprawdź!  

Wyjazd dziecka na wakacje bez rodziców to zawsze ogromny stres dla każdego z nas! Wystarczy przypomnieć sobie własny pierwszy wyjazd. Zapłakana mama, tata robiący dobrą  minę i powtarzający, że da sobie radę – każdy kto jeździł na kolonię dla dzieci i młodzieży zna ten widok.

 

Choć przecież sprawdziliśmy dokładnie i drobiazgowo warunki oraz opinie o organizatorze i przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów z rodziną i przyjaciółmi, to strach i niepewność jest nieodłącznym elementem takich wyjazdów. Trzeba się z nimi zmierzyć i pozwolić młodemu człowiekowi nauczyć się samodzielności. Przecież już za kilka lat poinformuje nas np., że jedzie z przyjaciółmi na spontaniczny wyjazd po kraju lub Europie. A może nawet na inny kontynent! Na szczęście dziś mamy telefony komórkowe i Internet, dlatego nie zamartwiajmy się tylko dokładnie przygotujmy siebie i naszą pociechę do wyjazdu, tak by dla wszystkich był dobrą zabawą bez niepotrzebnego stresu. Pomyślmy o wolnym czasie, który możemy spędzić tak jak chcemy i ogromnej przygodzie jaką będzie ten wyjazd dla naszych ukochanych dzieci.

 

Ile powinno mieć lat?

 

Organizatorzy wyjazdów zawsze pytają czy dziecko jest już samodzielne? Czy potrafi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, umyć się, powiedzieć, że chce mu się pić lub jeść, czy wreszcie ubrać się odpowiednio do panującej pogody. Oprócz tego, czy zna swój adres zamieszkania i w razie kontuzji lub wypadku jest w stanie dokładnie powiedzieć, gdzie i co je boli? Oprócz tych podstawowych rzeczy powinniśmy się jeszcze zastanowić, czy potrafi gospodarować pieniędzmi?

Czytaj również  Kolonie 2020 – najciekawsze kierunki

 

Owszem niektóre banki pozwalają otworzyć subkonta nawet dla małych dzieci, ale na wydanie karty płatniczej dla 6-latka raczej nie powinniśmy liczyć. Przed pierwszym wyjazdem na kolonię dla dzieci i młodzieży warto również porozmawiać o własnym dziecku z wychowawczynią lub nawet szkolnym psychologiem. Dopytać, jak nasza córka lub syn odnajdują się w grupie swoich rówieśników? Czy chętnie rozmawiają lub bawią się z dziećmi z innych klas? Warto również zastanowić się, czy na pierwszą kolonię dla dzieci i młodzieży nie powinno pojechać z kolega lub koleżanką z klasy czy osiedla?

 

Porozmawiajmy z innymi rodzicami, bo być może oni również chcieliby wysłać na taki wyjazd swoją pociechę, ale mają obawy nie mniejsze niż my. Taki wspólny wyjazd to mniejszy stres dla każdej ze stron i okazja do zacieśnienia przyjaźni między dziećmi – wspólne opowiadanie o wyjeździe całej klasie będzie miało jeszcze większy oddźwięk wśród rówieśników i łatwo będzie zweryfikować fakty.

 

A może z rodzeństwem?

 

Wielu rodziców uznaje za najlepszy pomysł wysłanie rodzeństwa na kolonię dla dzieci i młodzieży – jednak mimo wielu plusów jest to niezbyt fortunne rozwiązanie. Oczywiście starsza siostra będzie miała brata na oku, lecz przecież i tak mam go na oku przez cały rok – czy jej nie należy się chwila odpoczynku? Po drugie pierwszy wyjazd na kolonię dla dzieci i młodzieży ma być dla naszej pociechy szkołą samodzielności, a nie szukaniem pomocy u starszego rodzeństwa.

Czytaj również  Witamina C – rodzaje, występowanie, zastosowanie

 

Poza tym starsze z naszych dzieci też chce zaprzyjaźnić się z rówieśnikami i spędzić z nimi czas na „doroślejszych” zabawach, a nie niańczyć młodszą siostrę czy brata – uwierzmy, że w ten sposób zepsujemy wyjazd jeśli nie obojgu, to przynajmniej starszemu dziecku. Nie zapominajmy o tym, że taki samodzielny wyjazd może być dla naszej pociechy okazją do pokazania się z innej strony.

 

Jeśli np. matematyka czy angielski nie jest jego najmocniejszą strona, to na koloniach dla dzieci i młodzieży może wykazać się innymi umiejętnościami jak pływanie czy granie w piłkę. To również okazja dla córki czy syna, by przekonać się jak postrzegają je inne dzieci, których nie zna ze szkoły czy podwórka. Może tutaj okaże się duszą towarzystwa, lub najładniejszą z dziewcząt? Ważne by organizator zapewniał fachową kadrę wychowawców oraz dużo atrakcji – wtedy mamy gwarancję, że wyjazd będzie udany, a łzy tęsknoty szybko znikną pod wpływem śmiechu z udanej zabawy. Nie wolno też zapominać o jednej z najważniejszych rzeczy – przyjaźniach kolonijnych, które mogą trwać nawet przez długie lata! (zobacz, na jakich koloniach i feriach dzieci zawierają najtrwalsze przyjaźnie: https://quatromondis.pl/)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *